en
pl

Gmina SIERAKÓW

herb_300dpixs.png

Gmina Sieraków to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu wyrzeźbionego przez lodowiec, pełnego wzgórz morenowych, wydm, jezior, poprzecinanego licznymi rzekami i strumieniami. Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa: pagórkowaty teren, liczne i czyste jeziora, ciekawe miejsca sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych a nawet samochodowych.

stadoxs.jpg

Historia

Dzieje Sierakowa związane są bezpośrednio z historią Polski, a jego zabytki mają wielką wartość historyczną. Sieraków to miasto o bogatej historii związanej głównie z magnackim rodem Opalińskich. Kościół parafialny o unikalnym wnętrzu, odrestaurowany zamek wraz z sarkofagami świadczą po wiekach o potędze, o umiłowaniu piękna tego wielkiego i ważnego w historii Polski - lecz niestety zhańbionego zdradą - rodu. Specyficzna atmosfera towarzyszy zwiedzaniu Stada Ogierów. Ponad 150-letnie budynki, dobrze utrzymana powozownia, konie rasy wielkopolskiej i widoczny u pracowników szacunek do tych zwierząt pozostawiają u zwiedzających niezapomniane wrażenia.

muzeumxs.jpg

Gospodarka i społeczeństwo

Gmina zajmuje powierzchnie 20.331 hektarów, z czego 57% zajmują lasy a 8% wody. Sieraków należy do województwa wielkopolskiego. Mieszka tutaj na stałe 8.757 osób, z czego w samym mieście ok 6.100 (dane z lipca 2012 r.). Największymi zakładami pracy na terenie gminy Sieraków są: spółka BA Glass Poland, ABP Poland, Ferrarini sp. z o.o., Zetbeer, Firma Handlowo – Produkcyjna „Podolski” oraz Primavika. Wiele osób pracuje w Stadzie Ogierów i w przetwórstwie drzewnym oraz w sferze budżetowej - oświacie i służbie zdrowia. W rolnictwie - poza tradycyjną uprawą i hodowlą - popularna jest uprawa szparagów i rosnących na polach pomidorów. Sezonowo wiele osób znajduje zatrudnienie przy obsłudze ruchu turystycznego i w rolnictwie.

koscioldexs.jpg

Ekologia

Sieraków ma szanse stać się w najbliższym czasie gminą ekologiczną. Oczyszczalnia ścieków zaliczana jest do najbardziej efektywnych w kraju. Miasto w ciągu zaledwie kilku lat wybudowało sieć kanalizacji sanitarnej, do której podłączono największe zakłady pracy, budynki mieszkalne, ulice i ośrodki wypoczynkowe. W gminie funkcjonuje wiele organizacji społecznych, stowarzyszeń i klubów sportowych.

kon1170162.JPG

Turystyka

Sieraków to wspaniałe miejsce wypoczynku. Sprzyja temu zarówno łono natury jak i coraz lepsza baza turystyczna. Obecnie na terenie gminy Sieraków funkcjonuję hotel, wiele ośrodków wypoczynkowych oraz agroturystyk z bogatą i różnorodną ofertą.

puszczaxs.jpg