#UratujmyTargi!

Podziel się

Branża targowa w Polsce znajduje się obecnie w dramatycznej sytuacji. A jedyną drogą do uratowania setek przedsiębiorstw są zdecydowane działania władz centralnych. 28 października, w ramach ogólnopolskiego protestu, nowo powołany Komitet Obrony Branży Targowej przekaże Kancelarii Prezesa Rady Ministrów postulaty, których wprowadzenie w życie zadecyduje o dalszym losie znaczącego sektora polskiej gospodarki.

Jak wynika z raportu przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Izby Przemysłu Targowego, co trzecia firma działająca w branży targowej zanotowała spadek obrotów rzędu 90 proc. Mówiąc o „branży targowej” mamy na myśli nie tylko organizatorów targów oraz operatorów obiektów targowych i konferencyjnych, lecz także setki mikro, małych i średnich firm świadczących usługi projektowania, budowy oraz wyposażania stoisk targowych, firmy transportu i spedycji targowej, branżę hotelową, dostawców usług cateringu i multimediów, i wiele innych usług okołotargowych. Mówimy o kluczowym sektorze polskiej gospodarki, który ma znaczący wpływ na rynek eksportowy.

Przedsiębiorcy realizujący usługi na rzecz targów, kongresów, konferencji i eventów, którzy z powodu odwołania imprez targowych są od marca pozbawieni możliwości wykonywania pracy, znaleźli się na skraju bankructwa. Powołany przez nich do życia Komitet Obrony Branży Targowej opracował dwa postulaty – kluczowe dla uratowania setek firm, wśród których bardzo duży procent stanowią rodzinne biznesy. Są to:

I Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ich ubiegłorocznego przychodu była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.

II Otrzymanie rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.

Grupa MTP wraz z setkami polskich stowarzyszeń i organizacji branżowych popiera żądania Komitetu Obrony Branży Targowej  i apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR, a także o rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu dla firm. Przypominamy także, że targi są jednym z filarów polskiej gospodarki zapewniających przedsiębiorcom skuteczne narzędzia odbudowy kontaktów biznesowych, łańcucha dostaw i dystrybucji oraz pozyskania nowych kontrahentów po zakończeniu pandemii.